Bizness

Freelancera ceļvedis: pašnodarbinātais vai SIA — kad pāriet?

Pareizi aprēķinot VSAOI (nevis vienkārši 31,07% no visa ienākuma), SIA kļūst izdevīgāka daudz agrāk, nekā parasti pieņem. Ceļvedis ar precīzu, soli-pa-solim aprēķinu, kas parāda, kurā brīdī pāriet no pašnodarbinātā uz SIA.

Freelancera ceļvedis: pašnodarbinātais vai SIA — kad pāriet?

Freelancera ceļvedis: pašnodarbinātais vai SIA — kad pāriet?

Gandrīz katrs freelanceris Latvijā nonāk līdz šim jautājumam. Sākumā pašnodarbinātā statuss šķiet vienkāršs — reģistrējies VID, izraksti rēķinus, reizi gadā aizpildi deklarāciju. Taču, pieaugot ienākumiem, mainās arī nodokļu slogs, klientu prasības un paša uzņēmēja mērķi.

2026. gadā šis lēmums ir kļuvis vēl aktuālāks, jo stājušās spēkā vairākas nodokļu izmaiņas: alternatīvais UIN režīms (15% + 6%), precizēta VSAOI aprēķina kārtība. Šis ceļvedis palīdzēs izrēķināt, kurā brīdī SIA kļūst izdevīgāka, un kā veikt pāreju bez lieka stresa.

Galvenās atziņas

  • Pašnodarbinātā VSAOI nav vienkārši 31,07% no visa ienākuma — 31,07% attiecas tikai uz pirmajiem €780/mēnesī (€9360/gadā), bet 10% — uz visu, kas virs tā

  • Pareizi aprēķinot, SIA (standarta 20% UIN režīmā, pilnībā izmaksājot dividendes) kļūst izdevīgāka jau pie ievērojami zemāka ienākumu līmeņa, nekā bieži tiek uzskatīts — atkarībā no SIA uzturēšanas izmaksām, robeža var būt jau €8000–16 000 gadā, nevis €20 000+

  • VSAOI maksimālā iemaksu bāze (griesti) 2026. gadā ir €105 300 gadā, nevis €62 800

  • Alternatīvo UIN režīmu (15% + 6%) drīkst piemērot tikai tad, ja visi uzņēmuma dalībnieki ir fiziskas personas

  • Nodokļi nav vienīgais faktors — klientu prasības, atbildības ierobežošana un izaugsmes potenciāls bieži ir tikpat svarīgi

Kā darbojas pašnodarbinātā statuss 2026. gadā

Pašnodarbinātais (jeb saimnieciskās darbības veicējs) ir fiziska persona, kas reģistrējas tikai VID — nav nepieciešama reģistrācija Uzņēmumu reģistrā. Reģistrācija notiek, iesniedzot VID pieteikumu (caur EDS vai klātienē), un pēc tam persona iegūst tiesības veikt saimniecisko darbību.

Nodokļu slogs pašnodarbinātajam 2026. gadā

Pašnodarbinātā ienākumus apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) pēc divām likmēm:

  • 25,5% ienākumiem līdz €105 300 gadā

  • 33% ienākumu daļai, kas pārsniedz €105 300

Papildus tam pašnodarbinātais veic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pēc divpakāpju struktūras — un tieši šeit visbiežāk pieļauj kļūdu:

  • 31,07% attiecas tikai uz iemaksu bāzi — minimālo algu, €780 mēnesī (€9360 gadā). Tas ir €242,35 mēnesī, ja mēneša ienākums sasniedz vai pārsniedz €780.

  • 10% attiecas uz visu ienākuma daļu, kas pārsniedz €780 mēnesī — nevis visu ienākumu kopumā.

  • Ja mēneša ienākums ir zemāks par €780, maksā tikai 10% no faktiskā ienākuma — nevis fiksētu €242,35 minimumu neatkarīgi no ienākuma līmeņa.

Avots: likums "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (18. pants)

Bieža kļūda — piemērot 31,07% likmi visam gada ienākumam, nevis tikai pirmajiem €9360. Tas ievērojami pārvērtē pašnodarbinātā nodokļu slogu un maldina lēmumā par SIA dibināšanu, kā parādīts nākamajā piemērā.

Pašnodarbinātā nodokļu aprēķins — piemērs

Pieņemsim, freelanceris nopelna €30 000 gadā (€2500 mēnesī, virs €780 sliekšņa). Pareizais aprēķins:

Summa

Bruto ienākumi

€30 000,00

VSAOI: 31,07% no €9360 bāzes

€2 908,20

VSAOI: 10% no atlikuma (€20 640)

€2 064,00

VSAOI kopā

€4 972,20

IIN bāze (ienākums − VSAOI)

€25 027,80

IIN (25,5%)

€6 382,09

Neto ienākums

€18 645,71

Efektīvais nodokļu slogs

~37,8%

Piezīme: aprēķins vienkāršots un neietver neapliekamo minimumu, kas reālā deklarācijā nedaudz samazinātu IIN — precīzu aprēķinu ieteicams veikt kopā ar grāmatvedi vai izmantot mūsu algas kalkulatoru orientējošam salīdzinājumam.

Šis ir ievērojami zemāks slogs, nekā iznāktu, ja VSAOI kļūdaini aprēķinātu kā 31,07% no visa ienākuma (kas dotu neto tikai ~€15 400) — tāda kļūda pārspīlē pašnodarbinātā izmaksas un maldina par to, cik agri SIA patiešām kļūst izdevīgāka.

Kad SIA kļūst izdevīgāka — precīzs ienākumu līmenis

Atbilde ir atkarīga no tā, cik lielu daļu peļņas plānojat izmaksāt sev personīgai lietošanai, un no SIA uzturēšanas izmaksām. Aplūkosim scenāriju, kur SIA visu peļņu izmaksā kā dividendes standarta UIN režīmā.

Scenārijs: freelanceris izmaksā visu peļņu

Ja SIA gada peļņa ir X eiro un tā tiek izmaksāta pilnībā kā dividendes, UIN 20/80 formulas rezultātā (kad X ir kopējā pieejamā peļņa, no kuras jāsedz gan UIN, gan dividende): UIN = 20% no X, neto dividende = 80% no X. Pie €30 000 peļņas tas nozīmē UIN €6000 un neto dividendi €24 000 — nevis €7500 UIN, kā iznāktu, ja formulu piemērotu, it kā €30 000 jau būtu paredzētā neto dividende (šī sajaukšana starp bruto peļņu un neto dividendes summu ir izplatīta kļūda šādos aprēķinos).

SIA (standarta UIN režīms), €30 000 peļņa:

  • UIN (20% no €30 000): €6000

  • Neto dividende: €24 000

  • Mīnus SIA uzturēšanas izmaksas (~€2400 gadā — grāmatvedis, banka, adrese; atkarībā no apjoma reāli var būt €1200–3600 gadā)

  • Reāli kabatā: ~€21 600

Salīdzinot ar pašnodarbinātā €18 646 pie tāda paša €30 000 ienākuma — starpība ~€2950 par labu SIA, nevis ~€4700, kā iznāktu ar kļūdainu VSAOI aprēķinu.

Tipping point — pie kādiem ienākumiem SIA sāk uzvarēt

Gada ieņēmumi

Pašnodarbinātais (neto)

SIA (neto, pēc izmaksām, ~€2400/gadā)

Starpība

€15 000

€8588

€9600

+€1012 SIA labā

€25 000

€15 293

€17 600

+€2307 SIA labā

€30 000

€18 646

€21 600

+€2954 SIA labā

€40 000

€25 351

€29 600

+€4249 SIA labā

€60 000

€38 761

€45 600

+€6839 SIA labā

Secinājums: kad VSAOI aprēķina pareizi (tikai 31,07% no pirmajiem €9360, ne no visa ienākuma), SIA kļūst izdevīgāka jau pie ievērojami zemāka ienākumu līmeņa, nekā bieži tiek apgalvots — atkarībā no SIA uzturēšanas izmaksām (€1200–3600/gadā), robežpunkts parasti ir aptuveni €8000–16 000 gadā, nevis €20 000+. Zemākas SIA uzturēšanas izmaksas nozīmē zemāku robežpunktu; ja jūsu izdevumi (aprīkojums, telpu īre, PVN priekšnodoklis) ir nozīmīgi, aprēķins var atšķirties, tāpēc precīzu skaitli ieteicams izrēķināt individuāli kopā ar grāmatvedi vai izmantot mūsu dividenžu kalkulatoru.

Kad alternatīvais UIN režīms ir izdevīgs freelancerim

Alternatīvo UIN režīmu (15% UIN + 6% IIN no dividendēm) drīkst piemērot tikai tad, ja visi uzņēmuma dalībnieki ir fiziskas personas — ja kaut viens dalībnieks ir juridiska persona, alternatīvo režīmu piemērot nedrīkst. Vienam īpašniekam-freelancerim šis nosacījums parasti ir izpildīts automātiski.

Režīms var būt izdevīgāks, ja plānojat izmaksāt lielu daļu (75–80%+) no peļņas kā dividendes, taču precīzais ieguvums atkarīgs no jūsu konkrētās situācijas — salīdziniet abus režīmus ar mūsu dividenžu kalkulatoru vai konsultējieties ar grāmatvedi, jo abu režīmu detalizētais aprēķins ir jutīgs pret izmaksāto summu un dalībnieku struktūru.

PVN — kad tas kļūst aktuāls freelancerim vai SIA

Neatkarīgi no izvēlētās formas, PVN reģistrācija kļūst obligāta, ja apgrozījums kalendārā gada laikā pārsniedz €50 000. Ja jūsu klienti paši ir PVN maksātāji (tipiski B2B gadījumos), brīvprātīga PVN reģistrācija var būt izdevīga jau agrāk, jo ļauj atgūt priekšnodokli par aprīkojumu, programmatūru un biroja izmaksām. Pašnodarbinātajam un SIA PVN reģistrācijas nosacījumi ir vienādi — atšķirība ir tikai tajā, ka SIA parasti ir vieglāk pārliecināt lielākus B2B klientus, ka sadarbība ar PVN maksātāju ir "īsta" biznesa forma.

Ar nodokļiem nesaistīti iemesli dibināt SIA

Nodokļi nav vienīgais iemesls, kāpēc freelanceri pāriet uz SIA. Ir vairāki citi būtiski faktori:

1. Klientu prasības. Lielākā daļa B2B klientu — īpaši ārvalstu — atsakās slēgt līgumus ar fiziskām personām. Viņi vēlas rēķinus no juridiskas personas ar PVN numuru. SIA atver durvis uz lielākiem projektiem un korporatīvajiem klientiem.

2. Atbildības ierobežošana. Pašnodarbinātais atbild ar visu savu personīgo mantu. SIA īpašnieka atbildība ir ierobežota ar ieguldīto pamatkapitālu. Ja kaut kas noiet greizi — līgumsods, neapmierināts klients, kļūda darbā — SIA pasargā jūsu personīgos aktīvus.

3. Profesionālais tēls. "SIA" vizītkartē un rēķinos izskatās profesionālāk nekā "pašnodarbinātais". Bankas, līzinga kompānijas un potenciālie partneri nopietnāk uztver SIA.

4. Izaugsmes potenciāls. SIA var pieņemt darbiniekus, piesaistīt partnerus, pārdot kapitāla daļas. Pašnodarbinātais šādas iespējas nepiedāvā.

5. PVN atgūšana. Ja jūsu izmaksas ir saistītas ar PVN (aprīkojums, programmatūra, biroja īre), SIA kā PVN maksātājs var atgūt priekšnodokli.

Kā pāriet no pašnodarbinātā uz SIA bez darbības pārtraukuma

Pāreja no pašnodarbinātā uz SIA var notikt gludi, ja ievēro pareizu secību. Galvenais — neaizvērt pašnodarbinātā darbību pirms SIA ir pilnībā gatava darbam.

Soli pa solim

  1. Dibiniet SIA, kamēr vēl turpināt darboties kā pašnodarbinātais. Reģistrācija aizņem 1–3 darba dienas.

  2. Atveriet SIA bankas kontu un iegūstiet PVN numuru (ja nepieciešams). Bankas konta atvēršana var aizņemt 2–4 nedēļas — sāciet šo procesu paralēli reģistrācijai.

  3. Informējiet savus klientus. Izsūtiet paziņojumu, ka turpmāk rēķinus izrakstīs SIA, nevis pašnodarbinātais. Sniedziet jaunos rekvizītus.

  4. Sāciet izrakstīt rēķinus no SIA par jaunajiem projektiem. Vecos projektus, kas sākti kā pašnodarbinātais, turpiniet līdz to pabeigšanai.

  5. Pakāpeniski samaziniet pašnodarbinātā darbību. Kad visi vecie projekti ir pabeigti un visi jaunie nāk caur SIA, varat slēgt pašnodarbinātā statusu.

  6. Iesniedziet pēdējo pašnodarbinātā deklarāciju un informējiet VID par darbības izbeigšanu.

Svarīgas nianses

  • Neizmantojiet vienu un to pašu bankas kontu abām struktūrām. Tas rada jucekli grāmatvedībā un var izraisīt VID jautājumus.

  • Nepārklājiet vienus un tos pašus izdevumus abās struktūrās. Ja datoru izmantojat abām darbībām, nosakiet proporciju un dokumentējiet to.

  • Saglabājiet visus pašnodarbinātā dokumentus — attaisnojuma dokumentus vismaz 5 gadus, grāmatvedības reģistrus vismaz 10 gadus — arī pēc statusa slēgšanas.

Vai drīkst darboties paralēli kā pašnodarbinātais un SIA?

Jā, likums to pieļauj. Fiziska persona var vienlaikus būt pašnodarbinātais un SIA īpašnieks/valdes loceklis. Taču tam ir jābūt pamatotam ar atšķirīgiem darbības veidiem — piemēram:

  • Kā pašnodarbinātais sniedzat konsultācijas par vienu jomu, bet SIA tirgo programmatūru.

  • Kā pašnodarbinātais strādājat ar mazākiem klientiem, bet SIA apkalpo lielos korporatīvos pasūtījumus.

VID uzmanīgi seko līdzi situācijām, kad persona mākslīgi sadala vienu un to pašu darbību starp divām struktūrām, lai izvairītos no nodokļiem. Ja abas struktūras veic identisku darbību vieniem un tiem pašiem klientiem, tas var tikt uzskatīts par izvairīšanos no nodokļiem.

Grāmatvedība freelancerim — kāda uzskaite jāveic un administratīvās izmaksas

Pašnodarbinātais

SIA

Grāmatvedības sistēma

Vienkāršā ieraksta (ieņēmumu/izdevumu žurnāls)

Divkāršā ieraksta (bilance, peļņas/zaudējumu aprēķins)

Gada pārskats

Nav (tikai gada ienākumu deklarācija)

Obligāts, jāiesniedz UR

Tipiskās grāmatvedības izmaksas

~€0–50/mēn. (var kārtot pats ar programmu, piemēram, Pats.lv)

~€100–300/mēn. ārpakalpojumā

PVN deklarācijas

Tikai, ja reģistrēts PVN maksātājs

Tikai, ja reģistrēts PVN maksātājs

Reģistrācijas iestāde

VID

Uzņēmumu reģistrs

Pašnodarbinātā grāmatvedība

Pašnodarbinātajam jāveic vienkāršā ieraksta grāmatvedība — ieņēmumu un izdevumu žurnāls. Nav nepieciešama pilna divkāršā ieraksta sistēma, bet jāspēj uzrādīt visus ieņēmumus, visus izdevumus un pamatlīdzekļu uzskaiti (ja ir iekārtas, datori). Ieteicams izmantot grāmatvedības programmu (piemēram, Pats.lv), kas automātiski ģenerē ieņēmumu/izdevumu žurnālu un palīdz ar Gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu.

SIA grāmatvedība

SIA nepieciešama pilna divkāršā ieraksta grāmatvedība: katrs darījums jāiegrāmato kontos (debets/kredīts), jāsagatavo bilance un peļņas/zaudējumu aprēķins, jāiesniedz PVN deklarācijas (ja SIA ir PVN maksātājs) un Gada pārskats. Lielākā daļa freelanceru-SIA izmanto ārpakalpojuma grāmatvedi — tas ir lētāk nekā algot grāmatvedi uz pilnu slodzi, un nodrošina profesionālu uzskaiti.

Kā izvēlēties labāko struktūru savai situācijai

Lai pieņemtu lēmumu, apsveriet šos jautājumus:

  • Kādi ir jūsu gada ienākumi? Ja zem €8000–10 000 — pašnodarbinātais var būt vienkāršāks administratīvi. Ja virs €15 000–20 000 — SIA parasti jau ir finansiāli izdevīgāka, ne tikai administratīvi vienkāršāka.

  • Vai jūsu klienti pieprasa rēķinus no juridiskas personas? Ja lielākā daļa klientu ir B2B, SIA ir gandrīz obligāta prasība.

  • Kādi ir jūsu uzņēmējdarbības riski? Ja pastāv iespēja, ka klients varētu celt prasību, SIA nodrošina atbildības ierobežošanu.

  • Vai plānojat paplašināties? Ja nākotnē vēlaties pieņemt darbiniekus vai piesaistīt partnerus, SIA ir vienīgā opcija.

  • Cik daudz laika esat gatavs veltīt administrācijai? Pašnodarbinātajam mazāk birokrātijas, SIA — vairāk, taču ārpakalpojuma grāmatvedis lielu daļu no tā var pārņemt.


Pāreja no pašnodarbinātā uz SIA nav tikai nodokļu jautājums — tā ir biznesa attīstības fāze. Un, kā šis ceļvedis parāda, finansiāli SIA parasti kļūst izdevīgāka daudz agrāk, nekā bieži tiek pieņemts — reizēm jau pie €10 000–15 000 gada ienākumu. Mūsu komanda palīdz gan ar SIA dibināšanu, gan ar pārejas procesa organizēšanu — no pirmās konsultācijas līdz pilnīgai grāmatvedības apkalpošanai. Sazinieties ar mums, lai izrēķinātu jūsu konkrēto situāciju, vai skatiet mūsu grāmatvedības pakalpojumus.

Šis ceļvedis fokusējas uz izvēli starp pašnodarbinātā statusu un SIA. Ja vēlaties redzēt, kā aina mainās, iekļaujot arī IK (individuālo komersantu), un salīdzinājumu pie trīs dažādiem ienākumu līmeņiem, skatiet SIA vs IK vs pašnodarbinātais 2026 — plašāku salīdzinājumu.


Biežāk uzdotie jautājumi

Vai pašnodarbinātajam VSAOI vienmēr ir vismaz €242,35 mēnesī?

Nē. Šī summa (31,07% no €780) jāmaksā tikai tad, ja mēneša ienākums sasniedz vai pārsniedz €780. Ja ienākums ir zemāks, maksā tikai 10% no faktiskā ienākuma — ja ienākuma nav vispār, VSAOI arī ir 0.

Kāds ir precīzs ienākumu līmenis, no kura SIA kļūst izdevīgāka?

Tas atkarīgs no SIA uzturēšanas izmaksām un jūsu izdevumu struktūras, taču pareizi aprēķinot VSAOI (tikai 31,07% no pirmajiem €9360 gadā, nevis no visa ienākuma), robeža parasti ir jau €8000–16 000 gadā, nevis €20 000+, kā bieži tiek apgalvots.

Vai varu piemērot alternatīvo UIN režīmu (15%+6%), ja man ir dalībnieks — juridiska persona?

Nē. Alternatīvo režīmu drīkst piemērot tikai tad, ja visi uzņēmuma dalībnieki ir fiziskas personas. Ja kaut viens dalībnieks ir juridiska persona, jāizmanto standarta 20% UIN režīms.

Kāda ir VSAOI maksimālā iemaksu bāze 2026. gadā?

€105 300 gadā. Virs šī sliekšņa ienākumu daļai piemēro augstāko IIN likmi (33%), nevis zemāko (25,5%).

Vai varu vienlaikus būt pašnodarbinātais un SIA īpašnieks?

Jā, ja abas struktūras veic atšķirīgu darbību vai apkalpo atšķirīgu klientu segmentu. Ja abas darbojas identiski vieniem un tiem pašiem klientiem, VID to var uzskatīt par mākslīgu nodokļu optimizāciju.

Vai SIA dibināšana automātiski nozīmē lielākas administratīvās izmaksas?

Jā, SIA prasa divkāršā ieraksta grāmatvedību un gada pārskatu, kas parasti maksā vairāk nekā pašnodarbinātā vienkāršā uzskaite. Taču, kā aprēķins augstāk parāda, nodokļu ietaupījums bieži pārsniedz šo papildu izmaksu jau pie salīdzinoši zemiem ienākumiem.


Saistīti raksti: SIA vs IK vs pašnodarbinātais un grāmatvedība e-komercijas uzņēmumiem.

Avoti


Pēdējo reizi atjaunināts: 2026. gada septembris. Informācija balstīta uz likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu", Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumu, Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu un VID oficiālajiem materiāliem. Piemēri ir vienkāršoti un neietver visas individuālās nianses (izdevumus, neapliekamo minimumu) — precīzu aprēķinu savai situācijai ieteicams veikt kopā ar grāmatvedi.

Komentāri

Atstāt komentāru
E-pasts netiek rādīts publiski.
0 / 2000

Vajadzīga individuāla analīze jūsu situācijai?

Katrs uzņēmums ir atšķirīgs. Mūsu speciālisti izvērtē tieši jūsu nodokļu situāciju un piedāvā konkrētus risinājumus.