Bizness

SIA vs IK vs pašnodarbinātais 2026 — kura struktūra ir piemērotāka tieši tev?

SIA, IK, pašnodarbinātais vai mikrouzņēmumu nodoklis (MUN)? Salīdzinām nodokļus, atbildību, uzturēšanas izmaksas un reālus aprēķinus trīs ienākumu līmeņos, lai palīdzētu izvēlēties pareizo uzņēmējdarbības formu 2026. gadā.

SIA vs IK vs pašnodarbinātais 2026 — kura struktūra ir piemērotāka tieši tev?

SIA vs IK vs pašnodarbinātais 2026 — kura struktūra ir piemērotāka tieši tev?

Mūsu pieredzē jautājums "SIA vai IK?" izskan aptuveni astoņās no desmit pirmreizējām konsultācijām. Pārējie divi jautā: "Varbūt labāk pašnodarbinātais?" Pēc būtības tas ir viens un tas pats jautājums — tikai citādi formulēts. Atbilde vienmēr sākusies ar "atkarīgs no situācijas", taču 2026. gadā apstākļi ir mainījušies pietiekami, lai iepriekšējos orientierus būtu vērts pārskatīt. Piedāvājam sistēmu, kas patiešām palīdz pieņemt lēmumu.

Galvenās atziņas

  • Pašnodarbinātais/IK: pie zemiem ienākumiem (~15 000 EUR/gadā) nodokļu ziņā praktiski līdzvērtīgs SIA — reālā priekšrocība ir zemās uzturēšanas izmaksas un vienkāršība, nevis mazāki nodokļi, bet atbildība ir pilna personīgā.

  • SIA: nodokļu priekšrocība parādās jau no salīdzinoši zemiem ienākumiem un pieaug pakāpeniski — pie 80 000 EUR gada ienākumiem starpība ir vairāku tūkstošu eiro robežās, tomēr joprojām tālu no bieži dzirdētā "desmitiem tūkstošu".

  • MUN (25% no apgrozījuma, griesti €50 000/gadā) pieejams TIKAI fiziskām personām — IK, individuālajiem uzņēmumiem un pašnodarbinātajiem. SIA kopš 2022. gada MUN vairs nevar izmantot.

  • Pašnodarbinātā/IK VSAOI NAV vienkārši 31,07% no visa ienākuma — tā ir divpakāpju sistēma (ja ienākums mēnesī ir 780 EUR vai vairāk — 242,35 EUR plus 10% no daļas virs 780 EUR; ja mazāks — 10% no faktiskā ienākuma), un mēnešos bez ienākumiem VSAOI nav jāmaksā.

  • Augstu risku, investoru piesaistes vai dividenžu izmaksas gadījumos SIA ir pareizā izvēle neatkarīgi no ienākumu līmeņa.

Īsā atbilde

Izvēle starp SIA, IK, pašnodarbināto un mikrouzņēmumu nodokli (MUN) ir atkarīga no ienākumu līmeņa, risku profila un nepieciešamības pēc atbildības aizsardzības. Pie zemiem ienākumiem (~15 000 EUR gadā) abas formas nodokļu ziņā ir praktiski līdzvērtīgas — pašnodarbinātā reālā priekšrocība šajā līmenī ir zemās uzturēšanas izmaksas un vienkāršība, nevis mazāki nodokļi. No ~30 000–40 000 EUR gadā SIA nodokļu priekšrocība kļūst manāma un pieaug pakāpeniski, nevis lēcienveidīgi — pat pie 80 000 EUR gada ienākumiem reālā starpība ir vairāku tūkstošu eiro robežās, nevis desmitiem tūkstošu. Tāpēc SIA izvēli biežāk pamato nevis vienīgi nodokļu ekonomija, bet gan atbildības ierobežošana, kredītspēja un reputācija. Uzņēmumiem ar riskiem — līgumsodiem, produktu atbildību, darbiniekiem — SIA nepieciešama neatkarīgi no ienākumiem.

Ja esi freelanceris vai pakalpojumu sniedzējs un vēlies redzēt konkrētus skaitļus dažādos ienākumu līmeņos, skaties Freelancera ceļvedi: pašnodarbinātais vai SIA.

Trīs plus viens variants

MUN (Mikrouzņēmumu nodoklis) — īpašs nodokļu režīms, kas pieejams tikai fiziskām personām: individuālajiem komersantiem (IK), individuālo uzņēmumu īpašniekiem un pašnodarbinātajiem (saimnieciskās darbības veicējiem). ⚠️ SIA kopš 2022. gada 1. janvāra vairs nevar būt MUN maksātāja — SIA, kas iepriekš bija MUN maksātājas, ar šo datumu automātiski kļuva par UIN maksātājām. 2026. gadā MUN likme ir 25% no apgrozījuma, un to var piemērot apgrozījumam līdz 50 000 EUR gadā. Šī sistēma ir vienkārša, taču 50 000 EUR griesti un nesaderība ar PVN reģistrāciju liek plānot izaugsmi laicīgi.

SIA (Sabiedrība ar ierobežotu atbildību) — kapitālsabiedrība. Atsevišķa juridiska persona. Peļņu apliek pēc 20/80 formulas, sadalot dividendes (vai 15% + 6% jaunajā alternatīvajā režīmā). Nepieciešama reģistrācija Uzņēmumu reģistrā, pilna grāmatvedība un gada pārskata iesniegšana.

IK (Individuālais komersants) — reģistrēts komercreģistrā, taču atsevišķa juridiska persona netiek izveidota. Īpašnieks personīgi atbild par visām saistībām. Peļņu apliek kā saimnieciskās darbības ienākumu pēc IIN noteikumiem (25,5%/33%), pieskaitot VSAOI.

Pašnodarbinātais — saimnieciskās darbības veicējs, kas reģistrējas tikai VID (nav jāreģistrējas Uzņēmumu reģistrā). Nav juridiskas personas statusa. Tieši tāda pati nodokļu shēma kā IK — IIN (25,5%/33%) un VSAOI divpakāpju sistēmā (31,07% / 10% — skat. skaidrojumu sadaļā "Reālie nodokļu aprēķini").

Salīdzinājuma tabula

Kritērijs

MUN

SIA

IK

Pašnodarbinātais

Piemērots kam

Mazam apgrozījumam, vienkāršai darbībai bez PVN

Riskiem, izaugsmei, investoriem, dividendēm

Nozarēm ar obligātu komercreģistra ierakstu

Zemu risku pakalpojumiem, testēšanas fāzei

Pieejams

Tikai IK, individuālajiem uzņēmumiem, pašnodarbinātajiem — NEVIS SIA

SIA

IK

Pašnodarbinātajiem

Atbildība

Atkarīga no juridiskās formas

Ierobežota ar pamatkapitālu

Pilna personīgā atbildība

Pilna personīgā atbildība

Nodokļa bāze

Apgrozījums līdz €50 000

Peļņa (dividendes)

Peļņa (IIN+VSAOI)

Peļņa (IIN+VSAOI)

Nodokļa likme

25% no apgrozījuma

UIN 20% (vai 15%+6%) tikai sadalot peļņu

IIN 25,5%/33% + VSAOI (divpakāpju)

IIN 25,5%/33% + VSAOI (divpakāpju)

Sociālās iemaksas

Iekļautas nodoklī

Tikai no algas

31,07% līdz €780/mēn bāzei, 10% virs tās

31,07% līdz €780/mēn bāzei, 10% virs tās

Reģistrācija

Jebkurai atbilstošai formai

Uzņēmumu reģistrs

Uzņēmumu reģistrs

Tikai VID

Grāmatvedība

Vienkāršota

Pilna divkāršā ieraksta grāmatvedība

Vienkāršā ieraksta grāmatvedība

Ieņēmumu/izdevumu žurnāls

Gada pārskats

Mainīgs

Jāiesniedz UR

Jāiesniedz UR

Nav jāiesniedz

Uzturēšanas izmaksas gadā

Zemas

~1 600–4 500 EUR tipiskam gadījumam, 6 000–8 000+ EUR sarežģītākiem (PVN, vairāki darbinieki, ārvalstu klienti)

300–1 500 EUR (var patstāvīgi)

0–500 EUR

Bankas konts

Pēc vajadzības

Obligāts atsevišķs uzņēmuma konts

Var lietot personīgo, bet nav ieteicams

Var lietot personīgo

Dividendes

Ienākums tiek aplikts kā ienākums

Jā (ar UIN)

Nē — visa peļņa ir īpašnieka ienākums

Nē — visa peļņa ir īpašnieka ienākums

PVN reģistrācijas slieksnis

50 000 EUR — bet PVN reģistrācija automātiski izbeidz MUN statusu

50 000 EUR

50 000 EUR

50 000 EUR

Kad SIA ir pareizā izvēle

Izvēlies SIA, ja:

  • Tavi gada ienākumi pārsniedz ~30 000–40 000 EUR un turpina augt. No šī diapazona SIA nodokļu priekšrocība kļūst manāma un lēnām pieaug līdz ar ienākumiem — taču tā aug pakāpeniski, nevis lēcienveidīgi (skat. precīzus aprēķinus zemāk).

  • Tev ir būtiski uzņēmējdarbības riski. Līgumsodi, produktu atbildība, darbinieku piesaiste — ja kaut kas noiet greizi, SIA pasargā tavu personīgo mantu.

  • Plāno piesaistīt investorus vai partnerus. Tikai SIA ļauj sadalīt kapitāla daļas un piesaistīt ārēju finansējumu.

  • Vēlies izmaksāt sev dividendes. SIA ļauj nodalīt algu no peļņas sadales un izmantot 0% UIN uz reinvestēto peļņu.

  • Tev ir svarīga uzņēmuma reputācija. Bankas, lielie klienti un sadarbības partneri priekšroku dod SIA, nevis IK vai pašnodarbinātajam.

  • Vēlies finansēt izaugsmi no peļņas. Tā kā reinvestētajai peļņai UIN ir 0%, SIA var uzkrāt kapitālu iekārtām, krājumiem vai jaunu darbinieku algošanai daudz ātrāk, nekā ja tā pati summa vispirms tiktu aplikta ar IIN un VSAOI kā pašnodarbinātā ienākums.

  • Plāno piedalīties publiskajos iepirkumos. Lielākā daļa valsts un pašvaldību iepirkumu pieprasa, lai pretendents būtu juridiska persona — pašnodarbinātais vai IK var nevarēt pieteikties.

  • Domā par uzņēmuma pārdošanu vai pēctecību nākotnē. SIA kapitāla daļas var pārdot vai mantot, uzņēmums turpina pastāvēt neatkarīgi no īpašnieka maiņas. Pašnodarbinātā vai IK darbība ir tieši piesaistīta konkrētajai personai — to nevar "pārdot" tādā pašā veidā.

Svarīgi: nodokļu ietaupījums pats par sevi reti ir vienīgais vai pat galvenais iemesls izvēlēties SIA — skat. sadaļu "Reālie nodokļu aprēķini" zemāk, kur redzēsi, ka starpība pie vidējiem ienākumiem ir daudz mazāka, nekā bieži tiek uzskatīts.

Kad MUN — mikrouzņēmumu nodoklis — ir vērts izskatīt

MUN ir nodokļu režīms, nevis juridiska forma, un tas pieejams tikai fiziskām personām — IK, individuālo uzņēmumu īpašniekiem un pašnodarbinātajiem. Tā galvenā priekšrocība ir vienkāršība: nodokļi tiek maksāti tikai no apgrozījuma, nevis jāaprēķina peļņa no sarežģītiem izdevumiem. Tomēr šai vienkāršībai ir arī savas izmaksas un ierobežojumi.

Detalizētu skaidrojumu par MUN likmi, reģistrāciju un ierobežojumiem skatiet rakstā Mikrouzņēmumu nodoklis 2026.

Izdevīgi, ja:

  • Tavs apgrozījums nepārsniedz 50 000 EUR gadā. MUN režīmā drīkst palikt tikai tad, kamēr gadā apgrozījums nepārsniedz šo robežu. Pārsniedzot to, nākamajā gadā būs jāpāriet uz vispārējo režīmu.

  • Ir svarīga vienkārša grāmatvedība, kurā ieņēmumi tiek uzskaitīti, nevis ienākumu un izdevumu starpība.

  • Tavs uzņēmums darbojas kādā no atbalstītajām nozarēm un atbilst MUN kritērijiem (piemēram, apgrozījums līdz 50 000 EUR gadā).

MUN nav izdevīgs, ja:

  • Ir vēlme strauji augt. 50 000 EUR griesti ir stingri. Ja tie tiek pārsniegti, nākamajā gadā būs jāatsakās no MUN un jāizmanto vispārējais režīms.

  • Uzņēmumam ir ievērojami izdevumi. MUN režīmā izdevumus nevar atskaitīt, tāpēc tas var būtiski palielināt nodokļu slogu, ja darbībai ir augstas pamatizmaksas.

  • Nākotnē nepieciešams PVN maksātāja statuss. ⚠️ MUN maksātājs parasti nevar vienlaikus būt PVN maksātājs — ja jāreģistrējas PVN maksātāju reģistrā vispārējā kārtībā (piemēram, sasniedzot 50 000 EUR slieksni), MUN statuss automātiski tiek zaudēts un jāpāriet uz vispārējo nodokļu režīmu. Šeit ir viens šaurs izņēmums: kopš 2025. gada 1. jūlija MUN režīmu drīkst izvēlēties arī personas, kas PVN reģistrā reģistrētas PVN likuma 139.² panta īpašajā (nevis vispārējā) kārtībā — tas skar tikai nelielu, specifisku gadījumu loku un lielākajai daļai uzņēmēju nav aktuāls.

  • Tava uzņēmējdarbības forma ir SIA. Kopš 2022. gada MUN SIA nav pieejams — tikai fiziskām personām.

Kad IK ir pareizā izvēle

IK ieņem neērtu vidusceļu — nodokļu režīms tāds pats kā pašnodarbinātajam, bet jāreģistrējas komercreģistrā un jāuztur papildu formalitātes. 2026. gadā mēs reti iesakām IK: atbildības aizsardzībai labāk dibināt SIA, bet vienkāršības labad — reģistrēties par pašnodarbināto.

IK ir pamatots tikai šādos gadījumos:

  • Tev ir svarīgs firmas nosaukums un ieraksts komercreģistrā klientu uzticības stiprināšanai, bet pilna SIA struktūra šķiet pārmērīga.

  • Tu strādā nozarē, kur komercreģistra ieraksts ir obligāts (piemēram, būvniecība).

  • Tu vēlies pārejas posmu pirms SIA dibināšanas, bet neesi gatavs uzreiz uzņemties pilnu SIA uzturēšanas slogu.

Kad pašnodarbinātais ir pareizā izvēle

Izvēlies pašnodarbināto, ja:

  • Tavi gada ienākumi ir zem ~25 000–30 000 EUR. Šajā diapazonā pašnodarbinātā un SIA nodokļu slogs ir praktiski līdzvērtīgs, taču pašnodarbinātajam nav obligāta grāmatveža, juridisko adrešu pakalpojumu vai gada pārskata — tas nozīmē zemākas kopējās izmaksas, nevis mazākus nodokļus.

  • Tev ir zemi uzņēmējdarbības riski. Piemēram, tu sniedz konsultācijas, raksti tekstus, fotografē vai nodarbojies ar mākslu.

  • Tu vēlies testēt biznesa ideju. Nav obligāto ikmēneša izmaksu, tāpēc vari sākt ar minimālu finansējumu.

  • Tavi ienākumi ir neregulāri vai sezonāli. Tas ir viens no lielākajiem pašnodarbinātā statusa ieguvumiem: VSAOI aprēķina no faktiskā mēneša ienākuma, nevis pēc fiksēta minimuma. Ja konkrētajā mēnesī ienākumu nav, arī VSAOI par to mēnesi nav jāmaksā.

Svarīgs brīdinājums: Ja tavi ienākumi tuvojas 25 000–30 000 EUR robežai un turpina augt, sāc plānot pāreju uz SIA — nevis tāpēc, ka nodokļu starpība būs milzīga, bet tāpēc, ka pāreja aizņem laiku un ir vieglāk to plānot laicīgi.

PVN reģistrācija — vienāda visām formām

PVN reģistrācijas slieksnis (50 000 EUR gadā) ir vienāds neatkarīgi no izvēlētās uzņēmējdarbības formas — SIA, IK vai pašnodarbinātajam. Pārsniedzot šo apgrozījumu kalendārajā gadā, PVN reģistrācija kļūst obligāta — iesniegums VID jāiesniedz līdz nākamā mēneša 15. datumam. Vienīgā būtiskā niance: MUN maksātājam PVN reģistrācija nozīmē automātisku MUN statusa zaudēšanu — abus vienlaikus nevar. SIA un IK/pašnodarbinātais vispārējā režīmā var brīvprātīgi reģistrēties PVN maksātāju reģistrā arī pirms sliekšņa sasniegšanas, ja tas izdevīgi (piemēram, strādājot ar citiem PVN maksātājiem vai eksportējot).

Reālie nodokļu aprēķini

Lai salīdzinājums būtu taustāms, aplūkosim četrus ienākumu scenārijus 2026. gadā. Pieņemam, ka uzņēmumam nav ievērojamu izdevumu un visu naudu vēlies izņemt personīgai lietošanai (SIA gadījumā — kā dividendes). Ņem vērā: SIA scenārijā dividenžu saņēmējs neveido pensiju un citas sociālās garantijas — tās uzkrājas tikai no algas, par kuru maksā VSAOI (piemēram, no minimālās algas 780 EUR ar 34,09% VSAOI), un tas SIA priekšrocību samazinātu.

Svarīga piezīme par pašnodarbinātā/IK VSAOI aprēķinu: VSAOI pašnodarbinātajam un IK nav vienkārši 31,07% no visa ienākuma — tā ir divpakāpju sistēma: 31,07% piemēro tikai bāzei, kas atbilst minimālajai algai (780 EUR/mēnesī, jeb 9 360 EUR/gadā), un 10% piemēro ienākuma daļai virs šīs bāzes. Ja mēneša ienākums ir mazāks par 780 EUR, jāmaksā tikai 10% no faktiskā ienākuma (ja ienākumu nav — iemaksu nav) — nav obligāta fiksēta minimuma neatkarīgi no ienākumiem. Turklāt IIN aprēķinā pašnodarbinātajam/IK, tāpat kā algotam darbiniekam, piemēro gada neapliekamo minimumu (550 EUR/mēnesī jeb 6 600 EUR/gadā), kas samazina IIN bāzi. Zemāk esošie aprēķini izmanto šo pareizo, pārbaudīto metodiku. ⚠️ Šī ir salīdzinoši nesena kārtība: ar 2026. gada 6. maijā spēkā stājušos grozījumiem likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (lielākā daļa normu pašnodarbinātajiem piemērotas jau no 01.01.2026.) tika atcelts iepriekšējais pienākums iesniegt VID īpašu apliecinājumu par zemiem ceturkšņa ienākumiem — VSAA vairs neaprēķina minimālās iemaksas par periodiem, kuros pašnodarbinātā ienākumi ir mazi vai to nav vispār.

Turklāt iemaksu (un IIN 25,5%) griesti 2026. gadā ir 105 300 EUR gadā — visos zemāk aplūkotajos scenārijos ienākumi ir zem šī sliekšņa, tāpēc visur piemērota vienota 25,5% IIN likme.

1. Ienākumi 15 000 EUR gadā

Pašnodarbinātais

SIA (standarta režīms)

Ieņēmumi / peļņa

15 000

15 000

VSAOI (9 360 × 31,07% + 5 640 × 10%)

–3 472

—

IIN bāze (15 000 – 3 472 – 6 600 NM)

4 928

—

IIN (25,5%)

–1 257

—

UIN (20% no peļņas, kas pilnībā izmantota dividendēm)

—

–3 000

Nodokļi kopā

4 729

3 000

Neto ienākums

10 271

12 000

Uzturēšanas izmaksas (grāmatvedis u.c.)

~100

~1 800

Reāli kabatā

~10 170

~10 200

Aprēķina piezīme: SIA UIN šeit rēķināts, pieņemot, ka visa uzņēmuma peļņa (€15 000) tiek izmantota, lai segtu gan dividendes, gan pašu UIN — tas nozīmē, ka UIN ir 20% tieši no šīs peļņas (€3 000), nevis 25% no izmaksātās summas. Šī ir pareizā formula, ja uzņēmuma vienīgais resurss ir šī gada peļņa. (Ja gribētu zināt, cik papildus jāmaksā, lai konkrēti €15 000 nonāktu dalībnieka kontā, aprēķins būtu citāds — sk. mūsu UIN raksta skaidrojumu par abām aprēķina pieejām.)

Secinājums: Pie 15 000 EUR abas formas ir praktiski līdzvērtīgas — SIA pat nedaudz priekšā (~30 EUR), taču šī starpība ir nenozīmīga uz vienkāršotu pieņēmumu fona. Lēmumu šajā līmenī nosaka nevis nodokļi, bet administratīvais slogs: pašnodarbinātajam nav obligāta grāmatveža, juridiskās adreses vai gada pārskata, tāpēc zemu ienākumu un testēšanas fāzē tas bieži paliek vienkāršākā izvēle — nevis tāpēc, ka tas ir lētāks nodokļu ziņā.

2. Ienākumi 40 000 EUR gadā

Pašnodarbinātais

SIA (standarta režīms)

Ieņēmumi / peļņa

40 000

40 000

VSAOI (9 360 × 31,07% + 30 640 × 10%)

–5 972

—

IIN bāze (40 000 – 5 972 – 6 600 NM)

27 428

—

IIN (25,5%)

–6 994

—

UIN (20% no peļņas, kas pilnībā izmantota dividendēm)

—

–8 000

Nodokļi kopā

12 966

8 000

Neto ienākums

27 034

32 000

Uzturēšanas izmaksas

~200

~2 200

Reāli kabatā

~26 830

~29 800

Secinājums: Pie 40 000 EUR SIA priekšrocība jau kļūst manāma — apmēram 3 000 EUR gadā, nevis dramatiska, bet vairs ne niecīga.

3. Ienākumi 60 000 EUR gadā

Pašnodarbinātais

SIA (standarta režīms)

Ieņēmumi / peļņa

60 000

60 000

VSAOI (9 360 × 31,07% + 50 640 × 10%)

–7 972

—

IIN bāze (60 000 – 7 972 – 6 600 NM)

45 428

—

IIN (25,5%)

–11 584

—

UIN (20% no peļņas, kas pilnībā izmantota dividendēm)

—

–12 000

Nodokļi kopā

19 556

12 000

Neto ienākums

40 444

48 000

Uzturēšanas izmaksas

~250

~2 300

Reāli kabatā

~40 190

~45 700

Secinājums: Pie 60 000 EUR starpība ir apmēram 5 500 EUR gadā par labu SIA — jau manāma un pieaugoša.

4. Ienākumi 80 000 EUR gadā

Pašnodarbinātais

SIA (standarta režīms)

Ieņēmumi / peļņa

80 000

80 000

VSAOI (9 360 × 31,07% + 70 640 × 10%)

–9 972

—

IIN bāze (80 000 – 9 972 – 6 600 NM)

63 428

—

IIN (25,5%)

–16 174

—

UIN (20% no peļņas, kas pilnībā izmantota dividendēm)

—

–16 000

Nodokļi kopā

26 146

16 000

Neto ienākums

53 854

64 000

Uzturēšanas izmaksas

~300

~2 500

Reāli kabatā

~53 550

~61 500

Secinājums: Pie 80 000 EUR starpība pieaug līdz apmēram 8 000 EUR gadā. SIA priekšrocība ir reāla un pieaug pakāpeniski līdz ar ienākumiem — taču pat šeit tā ir tālu no bieži dzirdētā "desmitiem tūkstošu". Un jāatceras: šie aprēķini pieņem, ka SIA izmaksā VISU peļņu kā dividendes. Reālā SIA priekšrocība pie augstiem ienākumiem parasti ir vēl lielāka, jo uzņēmums var daļu peļņas reinvestēt ar 0% UIN, nevis izmaksāt to visu uzreiz — kas šajos vienkāršotajos aprēķinos nav ņemts vērā.

Piezīme: Aprēķini ir vienkāršoti, pieņemot, ka viss ienākums tiek izmaksāts kā dividendes (SIA) vai neto ienākums (pašnodarbinātajam), un ka ienākumi ir vienmērīgi sadalīti pa mēnešiem. SIA UIN aprēķināts, pieņemot, ka uzņēmuma vienīgais resurss ir šī gada peļņa un tā pilnībā tiek izmantota, lai segtu gan dividendes, gan UIN — tad UIN ir tieši 20% no peļņas. Algas izmaksa SIA vai peļņas reinvestēšana maina aprēķinu — reinvestētajai peļņai UIN ir 0%, kas SIA priekšrocību var padarīt ievērojami lielāku, ja nauda uzņēmumā paliek. Precīzu aprēķinu savai situācijai vienmēr vajadzētu pārbaudīt pie grāmatveža.

Gribi ātri paskatīties savus konkrētos skaitļus? Izmanto mūsu bezmaksas algas kalkulatoru un dividenžu kalkulatoru, lai pārbaudītu neto ienākumu abos variantos ar saviem cipariem.

Jaunais alternatīvais UIN režīms (15% + 6%) un tā ietekme

No 2026. gada SIA, kuru dalībnieki ir tikai fiziskas personas, var izvēlēties alternatīvu nodokļu režīmu: 15% UIN no sadalītās peļņas un papildus 6% IIN, izmaksājot dividendes. Šeit gan svarīgs precizējums: pareizi aprēķinot uz vienādas bāzes, alternatīvais režīms pilnīgai peļņas sadalei nav ievērojami izdevīgāks par standarta 20/80 formulu — abu variantu reālā izmaksa ir gandrīz identiska (starpība ap €100 uz katriem €100 000 peļņas, standarta režīma labā). Detalizētu abu režīmu salīdzinājumu skaties mūsu rakstā par Latvijas UIN sistēmu. Šeit svarīgākais paliek nemainīgs: galvenā SIA priekšrocība augstu ienākumu gadījumā ir iespēja peļņu reinvestēt bez UIN, nevis izvēlētā nodokļu likme uz izmaksātajām dividendēm.

Kāpēc lielākā daļa pāriet uz SIA pirmajā gadā

Šis nav mārketinga sauklis — tā ir mūsu novērotā realitāte. Un, kā redzams no aprēķiniem augstāk, tas bieži notiek nevis tikai nodokļu dēļ. Lūk, patiesie iemesli:

  1. Klienti pieprasa rēķinus no juridiskas personas. Lielākā daļa B2B klientu atsakās strādāt ar pašnodarbinātajiem, jo vēlas oficiālus rēķinus no SIA.

  2. Kredītspēja. SIA parasti ir vieglāk saņemt bankas aizdevumu, līzinga piedāvājumu vai uzņēmuma kredītkarti.

  3. Izaugsmes plāni. Ja esi pašnodarbinātais un tavs uzņēmums aug, parasti pēc kāda laika sasniedz ienākumu līmeni, kur SIA kļūst finansiāli izdevīgāka, un pievienojas arī pārējie šeit minētie iemesli.

  4. Sociālās garantijas. SIA ļauj maksāt sev algu un uzkrāt pensiju, vienlaikus optimizējot nodokļus caur dividendēm.

  5. Starptautiskā darbība. Ārvalstu klienti un partneri sagaida darījumus ar SIA, nevis ar fizisku personu.

  6. Publiskie iepirkumi. Valsts un pašvaldību iepirkumos gandrīz vienmēr pieprasa juridiskas personas statusu — šis tirgus pašnodarbinātajiem praktiski nav pieejams.

  7. Uzņēmuma vērtība un pēctecība. SIA var pārdot, mantot vai nodot pēctecim kā funkcionējošu biznesu — pašnodarbinātā vai IK darbība izbeidzas kopā ar konkrēto personu.

Lēmuma tests — atrodi savu ceļu

Atbildi uz 5 jautājumiem un noskaidro, kura forma tev ir piemērota 2026. gadā.

1. Kādi ir tavi plānotie gada ieņēmumi?

  • a) Līdz 25 000 EUR → 0 punktu

  • b) 25 000–50 000 EUR → 1 punkts

  • c) Virs 50 000 EUR → 2 punkti

2. Cik lieli ir tavi uzņēmējdarbības riski?

  • a) Zemi — rakstīšana, dizains, konsultācijas → 0 punktu

  • b) Vidēji — nelieli līgumsodi → 1 punkts

  • c) Augsti — produktu atbildība, būvniecība → 2 punkti

3. Vai plāno piesaistīt investorus vai partnerus?

  • a) Nē → 0 punktu

  • b) Iespējams, nākotnē → 1 punkts

  • c) Jā, tas ir nepieciešams → 2 punkti

4. Vai tev ir svarīgs firmas nosaukums komercreģistrā?

  • a) Nē, klientiem tas nav svarīgi → 0 punktu

  • b) Jā, tas stiprinātu uzticību → 1 punkts

  • c) Obligāti nepieciešams → 2 punkti

5. Kādi ir tavi izaugsmes plāni?

  • a) Palikt vienam, bez darbiniekiem → 0 punktu

  • b) Iespējams, pieņemt 1–2 darbiniekus → 1 punkts

  • c) Aktīvi augt, veidot komandu → 2 punkti

Rezultāti: 0–3 punkti — Pašnodarbinātais; 4–6 punkti — SIA; 7–10 punkti — SIA obligāti.

Darīt pašam vai ar speciālistu?

Situācija

Darīt pašam

Uzticēt grāmatvedim/juristam

Pašnodarbinātā reģistrācija VID, vienkārša darbība

Iespējams patstāvīgi

Nav obligāti nepieciešams

SIA dibināšana, statūtu sagatavošana

Nav ieteicams — viegli pieļaut kļūdas dokumentos

Ieteicams

Izvēle starp SIA/IK/pašnodarbināto/MUN konkrētai situācijai

Grūti bez pilnas nodokļu ainas

Ieteicams — skaitļi katrai situācijai atšķiras

Pāreja no pašnodarbinātā uz SIA augošam biznesam

Sarežģīti bez pieredzes

Ieteicams

Gada pārskata sagatavošana (SIA/IK)

Nav ieteicams bez grāmatvedības zināšanām

Praktiski obligāti

Biežāk uzdotie jautājumi

Vai varu sākt kā pašnodarbinātais un vēlāk pāriet uz SIA?

Jā, tas ir ļoti izplatīts ceļš. Reģistrējies par pašnodarbināto, pārbaudi savu biznesa ideju un, kad ienākumi sasniedz 25 000–30 000 EUR robežu un turpina augt, dibini SIA. Tad vari slēgt pašnodarbinātā darbību vai turpināt abus paralēli atkarībā no darbības veida.

Vai IK vai pašnodarbinātajam ir obligāti jāmaksā VSAOI arī tad, ja nav ienākumu?

Nē. VSAOI pašnodarbinātajam un IK aprēķina no faktiskā mēneša ienākuma — ja konkrētajā mēnesī ienākumu nav, VSAOI par to mēnesi nav jāmaksā. Ja ienākums mēnesī ir 780 EUR vai vairāk, jāmaksā 242,35 EUR (780 EUR × 31,07%) plus 10% no daļas virs 780 EUR; ja ienākums ir mazāks — 10% no faktiskā ienākuma. Fiksēta minimuma neatkarīgi no ienākumiem nav.

Kāpēc vispār izvēlēties IK, ja pašnodarbinātais ir vienkāršāks?

IK priekšrocība ir ieraksts komercreģistrā, kas dažām nozarēm (piemēram, būvniecībai) ir obligāta prasība. Dažiem klientiem "SIA" vai "IK" izklausās uzticamāk nekā "pašnodarbinātais". Bet 2026. gadā IK iesakām tikai tad, ja ir konkrēts iemesls — vairumā gadījumu labāka izvēle ir vai nu SIA, vai pašnodarbinātais.

Vai SIA vienmēr ir izdevīgāka par pašnodarbināto?

Nodokļu ziņā SIA priekšrocība parādās jau salīdzinoši agri un pieaug pakāpeniski līdz ar ienākumiem, taču tā nekad nav lēcienveidīga — pat pie 80 000 EUR gadā starpība ir vairāku tūkstošu, nevis desmitiem tūkstošu eiro robežās. Pie zemiem ienākumiem (~15 000–25 000 EUR) SIA un pašnodarbinātā nodokļu slogs ir gandrīz vienāds, un tieši šeit izšķirošais faktors kļūst uzturēšanas izmaksas: SIA prasa grāmatvedi, juridisko adresi un bankas pakalpojumus, kas pašnodarbinātajam nav obligāti. Tāpēc zemu ienākumu un testēšanas fāzē pašnodarbinātais bieži paliek praktiskāka izvēle — nevis tāpēc, ka tas ir izdevīgāks nodokļu ziņā.

Vai MUN režīms ir piemērots ikvienam?

Nē. MUN pieejams tikai fiziskām personām (IK, pašnodarbinātajiem) — SIA to kopš 2022. gada nevar izmantot. Tas ir piemērots tiem, kuru apgrozījums nepārsniedz 50 000 EUR un kuru darbības izdevumi ir salīdzinoši zemi. Turklāt MUN nesader ar PVN maksātāja statusu. Pirms izvēles noteikti konsultējies ar grāmatvedi.

Kā aprēķina pašnodarbinātā VSAOI, ja ienākumi svārstās no mēneša uz mēnesi?

VSAOI aprēķina par katru mēnesi atsevišķi (vai ceturksni, atkarībā no izvēlētā paziņošanas biežuma) no faktiskā tā perioda ienākuma — ja ienākums ir 780 EUR vai vairāk — 242,35 EUR (31,07% no 780 EUR) plus 10% no pārsnieguma, ja mazāks — 10% no faktiskā ienākuma. Mēnešos bez ienākumiem VSAOI nav jāmaksā. Tas padara pašnodarbinātā statusu īpaši izdevīgu sezonālam vai neregulāram darbam.


Vai neesi pārliecināts, kura forma ir piemērotākā? Mūsu speciālisti izanalizēs tavu konkrēto situāciju — ienākumu līmeni, izdevumu struktūru, attīstības plānus, risku profilu — un ieteiks optimālo uzņēmējdarbības formu, ņemot vērā reālus, nevis vienkāršotus aprēķinus. Sazinies ar Balansis — mēs arī uzņemsimies izvēlētās struktūras reģistrāciju un noformēšanu.

Normatīvie avoti un atsauces


Pēdējo reizi atjaunināts: 2026. gada septembris. Informācija balstīta uz Mikrouzņēmumu nodokļa likumu, Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumu, likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu" un Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ar 2026. gada likmēm. Konkrētos jautājumos konsultējies ar licencētu grāmatvedi vai juristu.

Komentāri

Atstāt komentāru
E-pasts netiek rādīts publiski.
0 / 2000

Vajadzīga individuāla analīze jūsu situācijai?

Katrs uzņēmums ir atšķirīgs. Mūsu speciālisti izvērtē tieši jūsu nodokļu situāciju un piedāvā konkrētus risinājumus.